V sredo, 5. 4. 2023, je na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) potekala prva seja Slovenske skupnosti odprte znanosti (SSOZ), katere se je je udeležila večina članov. V letu 2022 ustanovljena SSOZ šteje že 29 predstavnikov z akademskega, znanstveno-raziskovalnega, razvojnega, izobraževalnega ter infrastrukturnega področja. Lanskoletno razglasitev ustanovitve SSOZ na Arnesovi konferenci Mreža znanja so pozdravili nacionalni akterji iz visokega šolstva, znanosti in inovacij kot tudi predstavniki Evropske komisije. Takrat so evropske ter slovenske aktivnosti predstavili v sklopu nacionalnega tripartitnega dogodka EOSC na Dnevu odprte znanosti, sedaj pa skupnost naslavlja nove aktualne teme.Za enega izmed največjih izzivov s področja uresničevanja načel odprte znanosti je bil na prvi seji prepoznan sistem vrednotenja znanstveno-raziskovalnega dela in nujnost njegovega spreminjanja, govora pa je bilo tudi o avtorskem pravu ter o nacionalnih rešitvah za trajno hranjenje podatkov, ki bodo prilagojene potrebam slovenskega raziskovalnega okolja. Pomemben element pri prepoznavanju izzivov in vzvodov za delovanje po načelih odprte znanosti in za njihovo reševanje je uspešno komuniciranje. Ena od funkcij skupnosti bo tudi vloga sogovornika s pristojnimi agencijami in MVZI, kjer bodo prepoznani izzivi in dobre prakse usklajene z odločevalci na podlagi potreb skupnosti.Prva seja je bila sestavljena iz dveh sklopov, prvi je bil posvečen predstavitvam različnih aktivnosti in dogajanju s področja odprte znanosti, drugi pa predstavitvi okvira skupnosti in njenega delovanja. Direktor Centralne tehniške knjižnice Univerze v Ljubljani (CTK) Miro Pušnik je tako predstavil vsebino projekta konzorcijskih partnerjev, ki bo omogočil podporo pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji. Sledil je vpogled v Zakonodajni in regulativni okvir EU o avtorskih pravicah in podatkih iz programa politike novega raziskovalnega prostora ERA (ang. European Research Area – ERA) s strani ustanoviteljice Inštituta za intelektualno lastnino Maje Bogataj Jančič. V sklepnem delu prvega dela je Peter Sterle z Direktorata za znanost Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) izpostavil ključne točke Akcijskega načrta za odprto znanost ter Resolucije o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030.V drugem delu seje je po predstavitvi ravnateljice Univerzitetne knjižnice Maribor (UKM) Dunje Legat na temo delovanja SSOZ in regulativ sledila razprava članov skupnosti. Identificirani izzivi bodo naslovljeni prek delovanja namenskih strokovnih teles, ki bodo ustanovljena za učinkovito reševanje odprtih vprašanj, ravno tako so bila določena četrtletna srečanja z namenom spremljanja in razvoja ukrepov na področju odprte znanosti.SSOZ kot slovenska iniciativa za oblak odprte znanosti naslavlja celoten spekter tematik in tako povezuje vodilne slovenske institucije pri uresničevanju ciljev, ki jih skupnost prepozna kot pomembne in prioritetne za uspešno delovanje celotnega sektorja. Za organizacijo in koordinacijo dogodka sta poskrbela Akademska in raziskovalna mreža Slovenije (Arnes) ter Univerzitetna knjižnica Maribor (UKM) ob podpori MVZI.

Predstavitve:
Pušnik, Miro: Projekt SPOZNAJ : Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji
Sterle, Peter: Akcijski načrt za odprto znanost za izvedbo Ukrepa 6.2: Odprta znanost za izboljšanje kakovosti, učinkovitosti in odzivnosti raziskav v okviru Resolucije o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030
Legat, Dunja: 1. seja Slovenske skupnosti odprte znanosti