Raziskovalci na raziskovalnih inštitutih in univerzah so v negotovosti, kaj se od njih pričakuje pri deljenju raziskovalnih podatkov. Tu so zahteve znanstvenih revij, evropskih projektov, pa tudi pričakovanja znanstvene skupnosti.
Raziskovalci morajo oceniti kako njihovi raziskovalni podatki sledijo načelom FAIR, torej ali jih je mogoče najti, ali so dostopni, interoperabilni in ponovno uporabni (Findable, Accessible, Interoperable and Reusable – FAIR).
Načela FAIR povečajo vrednost vseh digitalnih virov – podatkov, slik, programske opreme, spletnih storitev in repozitorijev. Uporabljajo se v vseh fazah raziskovanja in so tesno povezana med sabo.
Cilj je ustvarjanje kvalitetnih raziskovalnih podatkov, ki izboljšajo kvaliteto rezultatov in povečujejo vpliv raziskav ter raziskovalcev.
KOMU JE PREDAVANJE NAMENJENO
Predvsem visokošolskim knjižničarjem in zaposlenim v podpornih službah Univerze v Ljubljani ter ostalim knjižničarjem, zaposlenim v drugih visokošolskih specialnih knjižnicah.
CILJ PREDAVANJA
Na predstavitvi boste dobili osnovne informacije o tem, kaj so FAIR načela za raziskovalne podatke in vpogled v širši okvir izvajanja načel za izboljšanje dostopnosti in rabe podatkov.
KAJ JE ŠE POTREBNO VEDETI
Predavanje bo snemano in predvajano na Youtube, medtem kot bo drugi del – razprava anonimna. Obenem vas vljudno vabimo, da nam sporočite vsa morebitna vprašanja.